Články

Jak vybrat doménu

Před samotnou registraci domény (Co je to doména?) pro váš web je potřeba se pořádně zamyslet nad jejím názvem. Tato část je velmi důležitá, protože pozdější změna adresy webu je náročnější a v případě, že web běží delší dobu, tak není dobré jeho adresu měnit. Při výběru názvu je vhodné zohlednit několik věcí:

  • Doména prvního řádu (koncovka domény) – Pro české weby je nejlepší volbou koncovka .cz. Pokud ale budete vytvářet web určený pro zahraniční návštěvníky, pak můžete zvolit i jinou koncovku, např. .com, .sk, .eu atd.
  • Snadná zapamatovatelnost a vyslovitelnost domény – Doména by měla být snadno zapamatovatelná a dobře vyslovitelná. To proto, aby si adresu snadno zapamatoval kdokoliv, kdo o webu někde uslyší, nebo komu adresu svého webu řeknete. Stejně tak je zapamatovatelnost důležití pro návštěvníka, který se bude chtít na web vrátit později.
  • Délka domény – Délka souvisí se zapamatovatelnosti uvedenou výše a také s minimalizaci možných překlepů. Čím delší doména, tím větší šance, že se potenciální návštěvník překlikne a omylem se dostane třeba na cizí web. Ideální délka domény je cca do 10 znaků. Často je nejlepší volbou jednoslovný nebo dvouslovný název domény.
  • Háčky a cizí slova – Pozor je potřeba dávat také na složitá cizí slova a písmena s diakritikou. Opět hrozí riziko překlepů a horší zapamatovatelnost názvu. Nejlepší volbou je se jim úplně vyhnout.
  • S pomlčkou nebo bez? – Pomlčky se používají jako náhrada mezer mezi slovy. V případě víceslovných názvů je tak otázkou, jestli zvolit doménu s pomlčkou nebo bez. Nejlepší volbou je registrace obou variant. Obzvlášť, když se ceny za domény pohybují tak nízko. V opačném případě může někdo parazitovat na vašem názvu a zaregistrovat si druhou z variant. Vaší potenciální návštěvníci potom budou chodit na cizí web jen proto, že nebudou vědět, jestli adresa je s pomlčkou nebo bez a vy tak přijdete o návštěvníky.

Je doména volná?

Pokud se vám již podařilo vymyslet nějaký vhodný název, jistě vás bude zajímat, jestli je tato doména volná. To je možné ověřit na webu nic.cz. Do pole “vyhledávání v registru” zadejte název domény i s .cz koncovkou. Pokud se zobrazí hláška “záznam nenalezen”, máte vyhráno a doménu je možné zaregistrovat. V opačném případě se zobrazí tabulka s informacemi o současném vlastníkovi domény a nezbude vám nic jiného, než vymyslet jiný název.

Doména je volná

Doména je volná

Doména je obsazená – informace o současném majiteli

Doména je obsazená – informace o současném majiteli

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *