Články

WordPress instalace

Jak nainstalovat WordPress

Zaregistrovali jste si doménu, vybrali hosting (třeba pomocí našeho srovnání hostingů) a chcete pro své stránky použít redakční systém WordPress? Jen nevíte, jak ho nainstalovat a máte obavy, že instalace WordPressu bude technicky náročná? Žádné obavy. Vývojáři tohoto systému mysleli na běžné uživatele a proto se snažili instalaci i práci se systémem udělat co nejjednodušší.

Kromě vývojářů mysleli na zjednodušení instalace i poskytovatelé hostingů. Jsou si totiž moc dobře vědomi, že jde o velmi populární redakční systém u velké části uživatelů. Proto, když si vybere nějaký WordPress hosting, můžete si díky instalátoru aplikací v administraci hostingu nainstalovat WordPress na pár kliknutí myší.

Každý z poskytovatelů má ale tento instalátor provedený jinak a postup se u každého liší. My si v tomto návodu proto ukážeme klasickou „ruční“ instalaci, kterou můžete využít pro jakýkoliv hosting. Ale i tak buďte bez obav. Instalace je totiž opravdu jednoduchá. My se vás navíc pokusíme provézt srozumitelně celým postupem včetně obrázků. Pusťme se do toho.

1) Vytvoření nové databáze

Úplně v prvním kroku si vytvoříme databází na hostingu. Ta slouží k ukládání různých informací a k jejich pozdějšímu načtení. WordPress ji využívá pro ukládání článků na webu, komentářů atd. a nemůže bez ní fungovat.

Databáze se vytváří v administraci vašeho poskytovatele hostingu. Proto se bude postup u každého poskytovatele trošku lišit. Když si ale pořádně administraci prohlédnete a trošku si ji projdete, určitě tam někde položku “Databáze” najdete. Pokud by se vám to nepodařilo, zkuste se podívat do nápovědy, kterou má váš poskytovatel na webu, případně kontaktovat technickou podporu. Jistě vám rádi poradí.

Pro příklad si ukážeme vytvoření databáze na hostingu od Wedosu. Přihlašte se do administrace, klikněte na záložku “webhosting” a poté na jméno hostingu. V pravé části byste měli vidět sekci „Databáze“. Klikněte na „vytvořit novou“. Ve formuláři který se zobrazí, zadejte nějaký název databáze, typ ponechte na MySQL a vyplňte email, na který vám budu zaslány informace o databázi. Ty budeme následně potřebovat během instalace.

Vytvoření databáze u Wedosu

Vytvoření databáze u Wedosu

2) Stažení WordPressu

Nyní si stáhněte WordPress ze stránek http://wordpress.org, nebo českou verzi rovnou z https://cs.wordpress.org.

Stažený .zip balíček si v počítači někam rozbalte.

3) Nahrání souborů na hosting

Nyní nahrajeme stažené soubory z předchozího kroku na hosting.  To se dělá s pomocí tzv. FTP. Přístupové údaje k FTP byste měli získat od vašeho poskytovatele.

Připojte se s pomocí nějakého FTP klienta (např. Total Commander nebo FileZilla) na server a soubory na něj nakopírujte. Většinou se kopírují do adresáře /www, ale opět se to může u některých poskytovatelů lišit.

WordPress soubory

Wedosu je ještě potřeba odstranit defaultní index.html soubor, který se na hostingu nachází. Dejte si pozor, ať neodstraníte index.php, který patří WordPressu!!!

Opět v případě, že máte hosting u jiného poskytovatele a nejste si jisti, kde soubory nakopírovat, kontaktujte technickou podporu svého poskytovatele.

4) Instalace WordPressu

Teď, když už máme vše připraveno, můžeme přejít k samotné instalaci.

Pokud jste vše provedli správně, tak po zadání adresy webu do prohlížeče by se měla zobrazit úvodní stránka jako na obrázku níže.

Úvodní informace instalace wordpressu

Úvodní informace instalace wordpressu

Všechny uvedené potřebné informace byste již měli mít od svého poskytovatele hostingu. Např. u wedosu je dostanete na email po vytvoření databáze (viz. výše). Můžete tedy pokračovat.

Na další stránce vyplňte všechny údaje o databází. Předponu tabulek můžeme zvolit jakoukoliv. Pro zvýšení zabezpečení je vhodné použít jinou předponu, než výchozí wp_ (aby jí žádný skript nemohl jen tak uhádnout).

Informace o databázi

Informace o databázi

V dalším dialogu jen odklikněte „instalovat“.

Úspěšné nastavení databáze

Úspěšné nastavení databáze

Vyplňte základní informace o webu, jako je název webu, uživatelské jméno pro přihlášení a heslo. Heslo volte co nejbezpečnější s kombinací malých/velkých písmen, číslic a znaků. Nakonec zadejte ještě email, na který vám budou chodit informace o nových komentářích na webu, aktualizacích webu atd. Nechte také zaškrtnuté povolení procházení a indexování obsahu webu pro vyhledávače.

WordPress instalace – základní informace

WordPress instalace – základní informace

A je to 🙂

Úspěšná instalace WordPressu

Úspěšná instalace WordPressu

WordPress je úspěšně nainstalován a můžete se přihlásit do administrace. Pokud se budete kdykoliv později chtít znovu přihlásit, stačí jen přejít na vášweb.cz/wp-admin nebo vášweb.cz/wp-login.php

Přihlášení do WordPressu

Přihlášení do WordPressu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *