Články

Nastavení WordPressu

Nastavení WordPressu

Po instalaci WordPressu je vhodné zamířit do nastavení a přizpůsobit si funkčnost systému k obrazu svému. V tomto článku pro začátečníky si jednotlivé možnosti projdeme podrobněji, abyste nemuseli tápat, co která možnost znamená a mohli si snadno WordPress nakonfigurovat tak, jak potřebujete.

Pokud se náhodou ještě neorientujete v administraci, doporučujeme si pročíst náš článek s podrobným popisem WordPress administrace. Jak se v něm můžete dočíst, všechna důležitá nastavení se skrývají pod záložkou s příznačným názvem „Nastavení“ v levém menu. Pod touto záložkou je možné najít po rozkliknutí šest podsekcí, které si postupně popíšeme.

Kategorie nastavení

Kategorie nastavení

Obecné

Základní obecné nastavení WordPressu

Základní obecné nastavení WordPressu

Sekce obecné skrývá základní nastavení webu a systému. Zde je asi nejdůležitější „název a popis webu“. Ten by měl být pokud možno krátký a co nejvýstižněji popisovat daný web. „URL adresu instalace WordPressu a úvodní stránky webu“ není potřeba měnit a nemusíte se tím většinou nijak zabývat. O to důležitější je „e-mailová adresa“, kterou byste měli mít správně vyplněnou, protože na tento e-mail vám budou chodit upozornění na aktualizace, na nové komentáře na webu atd.

Položka „Členství“  vás bude zajímat v případě, že budete chtít povolit registraci na webu komukoliv. V části „Výchozí úroveň nového uživatele“ potom můžete zvolit jakou úroveň, a tím i příslušná práva, bude nově zaregistrovaný uživatel mít.

Další nastavení se už týkají jen časového pásma, formátu data, prvního dne v týdnu a jazykové verze. Tyto možnosti jsou již většinou po instalaci WordPressu automaticky správně nastaveny dle zvolené jazykové verze a hostingu, na kterém je WordPress nainstalován. Pokud by tomu tak náhodou nebylo, zde to můžete snadno změnit.

Publikování

Subkategorie Publikování

Subkategorie „Publikování“

Zde můžete nastavit základní rubriku a formát příspěvků, který se použije v případě, že při publikování příspěvku nevyberete žádnou rubriku, nebo nenastavíte jiný formát. (Pozn.: formáty příspěvků nenabízí všechny šablony).

V části „Publikování příspěvků prostřednictvím e-mailu“ můžete nastavit POP3 přístup k e-mailu, který bude použit pro publikování příspěvků odeslaných e-mailem na tuto adresu. „Notifikační služby“ není potřeba nijak řešit, protože se jedná o zahraniční služby, které pro české uživatele nejsou nijak užitečné.

Zobrazování

Subkategorie Zobrazování

Subkategorie „Zobrazování“

V  části zobrazování si můžete vybrat, jestli se na hlavní stránce bude zobrazovat výpis nejnovějších příspěvků, nebo nějaká statická stránka. Na výběr je také počet příspěvků, které se zobrazí na jedné straně webu. Stejně tak můžete nastavit počet položek v RSS a jestli se bude v RSS zobrazovat celý text článku, nebo jen úvodních pár vět.

„Dostupnost pro vyhledávače“ umožní zakázat indexování procházení webu vyhledávačem. Je potřeba ale mít na paměti, že tato volba není 100% a vždy záleží na konkrétním vyhledávači, zda to bude respektovat.

Komentáře

Subkategorie Komentáře

Subkategorie „Komentáře“

Nastavení komentářů skrývá nejvíce možností, že to až člověka na první pohled vyděsí. Není ale potřeba mít obavy. Všechny možnosti jsou jasně popsány a většinou je není potřeba ani měnit. Asi nejdůležitější je možnost „Povolit návštěvníkům webu přidávat komentáře k novým článkům“ v sekci „Základní nastavení“. Jak již samotný popis napovídá, můžete povolit či zakázat komentování článků návštěvníkům webu. V sekci „Pravidla pro schvalování“ poté můžete nastavit, zda budete ručně schvalovat komentáře na webu. Díky ručnímu schvalování se vyhnete případnému množství spamu pod články. V části „Upozornit e-mailem“ si můžete nastavit upozorňování na nové komentáře.

Média

Subkategorie Média

Subkategorie „Média“

Nastavení médií umožňuje upravit velikosti obrázků, což většinou není potřeba nijak zvlášť měnit.

Trvalé odkazy

Subkategorie Trvalé odkazy

Subkategorie „Trvalé odkazy“

Nastavení trvalých odkazů je vhodné velmi pečlivě nastavit okamžitě po instalaci WordPressu a následně jej už neměnit. Došlo by totiž ke změně URL adres jednotlivých stránek webu, díky čemuž by mohly přestat fungovat odkazy vedoucí na váš web z jiných webových stránek a hlavně z vyhledávačů.

V „Základním nastavení“ můžete zvolit formát URL adresy pro příspěvky. V tomto případě doporučujeme zvolit možnost „Název příspěvku – http://domenawebu.cz/nazev-prispevku/“, která je ideální pro vyhledávače. Ve volitelném nastavení ještě můžete upravit části URL adres pro příspěvky a štítky. Standardně se zde používá „category“ a „tag“. Pro české webové stránky je vhodné je raději počeštit.

A to je vše. Tím jsme si prošli nejdůležitější možnosti nastavení, které WordPress skrývá. Je toho ale mnohem víc, co tento populární systém umožňuje a dokáže. Na to se však podíváme v některém z naších dalších článků. Takže pokud s WordPressem teprve začínáte, určitě nás nezapomeňte sledovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *